تاریخچه فریلنسر

تاریخچه فریلنسر

فریلنسر کیست؟

در بین مکالمات روزمره ممکن است واژه فریلنسر را شنیده باشیم و سوالات متداولی مثل واژه فریلنسر از کجا آمده؟مفهوم این واژه چیست؟فریلنسرها چه کسانی هستند ؟شغل های محبوب فریلنسری کدام‌اند ؟اوضاع فریلنسر در کشورهای جهانی به ویژه ایران چگونه است ؟ و این شغل چه معایب و مزایایی دارد ؟ داشته باشیم که مهمترین سوالاتی هستند که در این زمینه وجود دارند.

واژه فریلنسر از کجا آمده در قرن هجدهم شخصی به نام سروالتراسکات که پدر رومان‌های تاریخی است در رمان ایوانهو که معروف ترین اثرش به شمار می رود. از واژه فریلنسر استفاده کرد این واژه در قرون برای سربازانی به کار برده می‌شود که در جنگ‌ها پادشاه خود را از دست داده بودند و متعهد به پادشاهی و شخص خاصی نبودند و برای هر کس که می خواستند کار می کردند مفهوم کلمه فریلنسر این کلمه از دو بخش تشکیل شده ولی با ترکیب این دو بخش به مفهوم آزادی می رسیم و واژه فریلنسینگ هم از همین جا گرفته شده و به معنای آزاد کاری است اما سوال اصلی این است که امروزه فریلنسرها چه کسانی هستند و شغل های محبوب به فریلنسری چیست افرادی که در زمینه علایق خود متخصص و ماهر شده‌اند و پروژه‌های خود را از کارفرما دریافت کرده و در زمان مقرر تحویل می‌دهند و مبلغ مشخص شده را دریافت می کنند فریلنسرها مستقل هستند و بدون اینکه به شخص یا شرکتی تعهد داشته باشند برای خود کار می‌کنند به عبارت دیگر اختیار دار خود هستند.

مهمترین بخش در این کار زمان است زیرا شخص موظف است در زمان مشخص خدمات را ارائه دهد. کارهایی که به صورت فریلنسری رونق بیشتری دارند عبارت است از برنامه نویسی،طراحی سایت، تایپ سرعتی، تبلیغات، عکاسی، روزنامه نگاری، طراحی گرافیک، بازاریابی و … که افراد می‌توانند با توجه به علاقه ی خود فریلنسر شوند. اوضاع فریلنسر در کشورهای مختلف از جمله ایران چگونه است.

فریلنسر در آمریکا

امروز بیش از ۵۴ میلیون آمریکایی مشغول فریلنسری هستند، محیط کار این شغل بسیار منعطف است از مزایای این شغل در آمریکا درآمد بالاتر مالیات کمتر و هزینه کار پایین‌تر است برای کار فریلنسری در آمریکا باید مهارت خاصی داشته باشید و افراد می‌توانند با توجه به شرایط شان به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار کنند

فریلنسر در ترکیه

بسیاری از دانشجویان که برای ادامه تحصیل وارد ترکیه می شوند هزینه خود را از این راه به دست می‌آورند. بازار کار  فریلنسر در ترکیه یکی از پر رونق ترین بازار کارها در خاورمیانه است.

فریلنسر در اروپا

اروپایی‌ها اشتیاق شدیدی به این شیوه شغلی نشان داده اند به طوری که استقبال آنها بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ افزایش ۸۲ درصدی داشته و کشورهای ایتالیا آلمان و بریتانیا بیشترین آمار را داشتند

فریلنسری در آلمان

فریلنسری به همان اندازه در آلمان انعطاف پذیر است که در هر جای دیگر است. میشود در خانه کار کرد یا یک دفتر سنتی راه اندازی کرد

فریلنسری در ایران

در ایران فریلنسری با مشکلات متعددی روبه‌رو است مثل پیدا کردن کارفرما،حقوق کم ،مشکلات سلامتی این نوع اشتغال در ایران به تازگی جا افتاده و چون افراد اغلب به صورت آزاد کار می کنند آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست. این شغل مزایا بسیاری دارد.

مهمترین مزایای آن مانند

فریلنسرها برای خود کار می کند و آزاد هستند نیازی به دادن هزینه برای مکانی خاص برای اینکه کار وجود ندارد. بین پیشنهادات مختلف برای قبول پروژه حق انتخاب دارند می‌توانند در هر مکان و زمانی که خواستید کار کنید با استفاده از نیروی فریلنسر کار با سرعت بیشتری انجام می شود. فریلنسرها تنوع کاری بیشتری نسبت به کارمندان دارند و می شود به (عنوان یک کار دوم به آن نگاه کرد) و این درآمد در کنار کار اصلی تان بیشتر کنید .

برای تبدیل شغل به یک فریلنسر ماهر باید چند مورد را رعایت کنید مثل مهارت خود را با کاری که انجام می دهید تطابق دهید، به بازار کار توجه کنید، برنامه ریزی دقیق داشته باشید، برنامه روزانه مشخص کنید، ابزارهایی را که برای این کار نیاز دارید تهیه کنید، در آخر بهترین زمان برای شروع فریلنسری در دوران دانشجویی است دانشجویان می توانند بدون نگرانی و داوطلبانه اقدام به انجام پروژه های پیشنهادی در  در حد توان خود باشند.

نظر